Oáza míru uprostřed uprchlického tábora: postní sbírka 2018

  14. 2. 2018 – V jordánském uprchlickém táboře Zátarí plyne čas pomalu. Lidé, které z domovů vyhnala válka v Sýrii, tu tráví mnohdy už šestý rok. Diakonie jim pomáhá od roku 2012. Pořádali jsme rekvalifikační kurzy šití, holičství a IT, podporujeme mladé ženy, které zažily násilí, a volnočasové aktivity pro děti. Pracujeme s dětmi a jejich rodiči a nabízíme jim aktivity, které pomáhají vyrovnat se se zážitky z války i životem v táboře. Letošní postní sbírka je věnovaná na pomoc Zátarí.

  Hledá se dobrovolník

  Blesková povodeň, lokální tornádo nebo větrná bouře – i to můžete zažít v ČR. Divíte se, proč se tím média nezabývají? Ano, občas se stane, že takové informace masmédiím uniknou. Možná ale zasažení lidé potřebují pomoc a vlastními silami to nejsou schopni zvládnout. Proto se Diakonie ČCE rozhodla začít s pilotním programem digitálního dobrovolnictví.

  Zátarí: spíš než deky a jídlo potřebují lidé podporu a naději

  20. 12. 2017 – Diakonie ČCE už pět let působí v uprchlickém táboře Zátarí, kde žije na osmdesát tisíc syrských válečných uprchlíků. Zaměřuje se na dlouhodobou psychosociální pomoc. Programy Diakonie v Zátarí navštívil v těchto dnech český velvyslanec v Jordánsku Petr Hladík.

  České farmy jdou příkladem

  Díky úsilí kolegy Vojty Žitného, který je expertem na zemědělství, přispívá Diakonie k tomu, aby se zkušenosti a znalosti českých farmářů dostaly k jejich kolegům z chudších zemí. Vojta má za sebou úspěšné zemědělské projekty v Kambodži a Etiopii a letos stojí za projektem, který umožňuje chovatelům mléčného skotu ze severního Moldavska vycestovat na stáž do České republiky a podporuje je v předávání zkušeností doma, v Moldavsku.

  Víkendové školení dobrovolníků

  28. 11. 2017 – Po roční pauze jsme se opět sešli s našimi dobrovolníky v táboře J. A. Komenského v Bělči nad Orlicí, abychom se zase o kousek lépe připravili na mimořádné události. Složení dobrovolníků bylo pestré. Byli tu takoví, kteří zažili velkou vodu ve své obci opakovaně, jiní za sebou měli zkušenost jako dobrovolníci při povodních, další prostě zaujala nabídka školení a chtějí být připraveni pomoci, až to bude zase potřeba.

  Obnova po povodních na Srí Lance

  20. 9. 2017 – Srí Lanku zasáhly v květnu velké záplavy a sesuvy půdy. S podporou dárců, kteří se zapojili do veřejné sbírky, a synodní rady Českobratrské církve evangelické, se nám na pomoc podařilo shromáždit víc než 300 000 Kč. Využijeme je na podporu farmářů v Kalatuře.

  Nové střechy pro 20 domů díky Barvám Barmy

  07. 08. 2017 – V Maynmaru žijí desetitíce lidí v provizorních táborech. Z domova je vyhnalo etnické násilí nebo cyklony a povodně, které se opakují téměř každý rok. Diakonie takzvaným vnitřním uprchlíkům pomáhá už čtvrtým rokem najít obživu, opravuje školy a vybavuje je školními pomůckami. Letos jsme na pomoc Myanmaru vyhlásili sbírku Barvy Barmy. Jak dary českých dárců pomáhají?

  Díky českým bruslím stavíme mlýn v Etiopii

  27. 7. 2017 – Olomoucká firma TEMPISH vyrábí brusle, které mění svět. Z každého prodaného páru totiž putují 3 koruny na podporu chudých žen v etiopské vesnici Makala. Diakonie v Makale společně se svými etiopskými partnery z organizace EECMY – DASSC staví mlýn, který budou spravovat právě chudé ženy. Mlýn ženám zajistí vyšší příjmy a pomůže jim hygieničtěji a rychleji zpracovat kukuřici.

  V Libanonu je každý 4. člověk uprchlík

  20. 6. 2017 – V Libanonu žije skoro 6 milionů lidí, 1,5 milionu z toho jsou uprchlíci ze Sýrie. Žijí ve slumech nebo v libanonských rodinách, které ale často situaci nemohou zvládnout. V roce 2017 od Diakonie dostanou rodiny ve slumu Hay El Gharbeh na kraji Bejrútu potravinové poukázky, mléko a plenky. Pomůžeme také příchozím rodinám s přípravami na zimu.

  Uprchlická krize: drama se děje jinde

  20. 6. 2017 – Dvacátého června se již sedmnáctým rokem slaví Světový den uprchlíků. Téma uprchlíků a migrantů je v českých médiích i hospodách plné emocí, ale drama se přitom děje daleko od nás. V České republice letos žádalo o azyl 590 lidí. Diakonie pomáhá v zemích, které jich hostí statisíce.

  Srí Lanka: Diakonie je připravená pomoci

  7. 6. 2017 – Povodně na Srí Lance zůstaly v Česku mimo zájem médií. Co se stalo a jak a kdo na Srí Lance pomáhá? Komu bude určená veřejná sbírka Diakonie?

  Záplavy na Srí Lance: vyhlašujeme sbírku

  5. 6. 2017 – Srí Lanku zasáhly nejhorší záplavy od roku 2003. Kvůli povodním a sesuvům půdy zahynulo více než 200 lidí a další se pohřešují. Záplavy se dotkly asi půl milionu obyvatel zejména na severu a západě Srí Lanky. Na 73 000 z nich muselo opustit své domovy. Diakonie vyhlašuje sbírku na pomoc s obnovou země.

  Děti syrských uprchlíků – další ztracená generace?

  1. 6. 2017 – Prázdný čas, vykořeněnost a těžké zážitky z války trápí obyvatele jednoho z největších uprchlických táborů na světě – Zátarí na severu Jordánska. Diakonie bude i letos pracovat s ohroženými rodinami. Pro 480 dětí i dospělých připravila setkávání, která jim pomohou zvládnout každodenní život v táboře.

  Nevzdáváme boj s chudobou v Kambodži

  24. 5. 2017 – Pan Min Sor přijel koncem dubna do Prahy z Kambodži poprvé. Přednášel na konferenci a také mluvil s Vojtěchem Žitným o tom, jak klimatická změna ovlivňuje život farmářů v Kambodži a co on sám čeká od spolupráce s evropskými experty.

  Jak jsme šli do Prčice

  23. 5. 2017 – V sobotu 20. 5. jsme se vydali na 70 km pochod z Prahy do Prčice na podporu stavby mlýna v Etiopii. Společně jsme ušli 224 kilometrů a do cíle došel jen jeden z nás. I tak to ale stálo za to. Přečtěte si, jak se nám pochodovalo v barvách Diakonie.

  Stovku za kilometr: jdeme spolu pro mlýn v Etiopii

  7. 5. 2017 – Podporujeme chudé ženy v Etiopii stavbou mlýna na kukuřici. Ten jim ušetří čas, zajistí zdravější výrobu a přinese příjem do společné pokladny. Budova mlýna už stojí, ale na jeho dokončení nám chybějí prostředky. Proto se čtyři zaměstnanci Diakonie vydají 20. května z Prahy do Prčic a vy si můžete vsadit, jestli společně ujdou 280 kilometrů.

  Zveme vás na barmský večer 18. 5.

  28. 4. 2017 – Skončila sbírka Barvy Barmy a je co oslavovat. Přijďte ve čtvrtek 18.5. od 18:30 do Centra Langhans ve Vodičkově ulici. Potkáte se tam s kolegy, kteří v Barmě byli, budete se moci zeptat na naše projekty a u kávy a občerstvení s námi oslavit úspěch letošní postní sbírky.

  „Po kurzech jsem jiný člověk,“ říká Mercy

  16. 3. 2017 – Při workshopech pro vedoucí skupin si zambijské ženy uvědomují své dovednosti i způsoby vedení. Podporují pak ostatní ženy tak, aby i ony mohly samostatně vést další lidi. Mercy Sakala prošla několika workshopy a vede teď svou skupinu jinak. A vlastně i lépe poznala sama sebe.

  Válka v Sýrii trvá 6 let a děti chtějí chodit do školy

  Praha, 13. 3. 2017 – Už 6 let trvá válečný konflikt v Sýrii. 13,5 milionu Syřanů, tedy víc lidí, než žije v celé České republice, potřebuje nutně humanitární pomoc. 2 miliony dětí nemohou chodit do školy. Za každým číslem statistiky je konkrétní dítě, žena nebo muž. České humanitární organizace přinášejí příběhy lidí, se kterými se osobně setkali jejich pracovníci.

  Barvy Barmy – Postní sbírka 2017

  7. 3. 2017 – Smysl postní sbírky je podpořit lidi ve světě. V minulosti Diakonie často přijímala pomoc ze zahraničí, teď můžeme pomoc předat dál. Letos adresujeme naši podporu dětem a dospělým v uprchlických táborech na západě Myanmaru/Barmy.

  Kamila zastupuje Diakonii v Kambodži

  21. 2.2017 – Kamila Šimková odletěla na rok do Kambodži a stala se tak první zástupkyní našeho střediska v zemích, kde pracujeme. Bude navštěvovat farmáře v kambodžském Battambangu a lidi v táborech na západě Barmy a spolupracovat s kolegy z DanChurchAid.

  Vůbec nevíme, co je chudoba

  27. 1. 2017 – V polovině listopadu 2016 navštívili Petra Nedbálková a Eliáš Molnár 2016 uprchlické tábory na západě Myanmaru/Barmy. Eliáš poslal svoje postřehy přímo z jednoho muslimského tábora.

  Evangelíci pomáhají lidem na Haiti

  13. 1. 2016 – Haiti zasáhl 4. října 2016 hurikán Matthew. Diakonie ČCE vyhlásila sbírku na pomoc lidem na Haiti a za 100 dní od katastrofy vybrali členové Českobratrské církve evangelické přes půl milionu korun. Peníze půjdou na Haiti prostřednictvím německé Diakonie Katastrophenhilfe a použijí se při stavbě odolnějších domů a obnově zemědělského hospodaření.

  Zambie: můžu si sama číst

  20. 12. 2016 – Ženy tvoří 85 % účastníků kurzů základní vzdělanosti v zambijské farnosti Katete. Na věku nezáleží, číst se učí mladí lidé i ženy, které překročily šedesátku. Chtějí si přečíst, jak mají užívat léky, nebo spočítat peníze, když své výrobky prodávají na trhu. A také se chtějí víc podílet na rozhodování ve společnosti. I díky kurzům základní gramotnosti to je možné.

  Zemědělská školení ve vesnicích provincie Battambang

  15. 12. 2016 – Už 3 roky spolupracuje Diakonie s farmáři v kambodžské provincii Battambang. S místními a německými partnery postupně snižujeme chudobu místních lidí a přispíváme k lepšímu naplňování jejich občanských práv. Diakonie podporuje hospodaření farmářů. Kolega Vojtěch Žitný po návratu z Kambodže potvrdil, že díky teoretické i praktické pomoci z Čech uživí kambodžští farmáři lépe své rodiny.

  Moldavané viděli péči o seniory na Valašsku i v Praze

  13. 12. 2016 – Domácí péče, jak ji poskytují lidé ve Valašském Meziříčí, patřila k nejsilnějším zážitkům listopadové 5denní návštěvy 4 stážistů z Moldavska. Livia, Veronika, Elena a Vladimir přijeli, aby se v českých zařízeních inspirovali pro vlastní práci se seniory na severu Moldavska.

  3 novinky – kalendář, 1. místo a Respekt

  10. 12. 2016 – Máme 3 dobré zprávy: máme nový kalendář na rok 2017, vyšly nám články na Respekt.cz – jeden z Jordánska a jeden z Myanmaru od našich kolegů Míši a Eliáše a naše výroční zpráva za rok 2015 dostala nejvyšší ocenění.

  Obchůdek od firmy KOMA pro moldavské farmáře

  28. 11. 2016 Úhledné staveniště, kde bude brzo stát obchod, navštívil 19. října 2016 Vojtěch Žitný. Hotové jsou zatím základy a sklep, ale díky spolupráci Diakonie a firmy KOMA Modular na nich bude brzo stát budova. Vojtěch si na místě povídal s budoucími správci obchůdku.

  Ulehčit stáří v Moldavsku

  11. 11. 2016 – Mladší lidé odcházejí za prací do zahraničí. Lidé ve stáří jsou odkázáni sami na sebe, často se ještě starají o svá vnoučata, jejichž rodiče pracují jinde v Evropě. Nelehký život usnadňuje seniorům domácí péče, kterou poskytuje organizace CASMED.

  Nezávislé ženy v Zambii

  9. 11. 2016 – Zambie je jedna z chudých zemí Afriky. Hospodářství země je závislé na vývozu mědi. Chudoba nejvíc zasahuje ženy ve venkovských oblastech. V tradiční společnosti ženy stále nemají přístup ke vzdělání, k osobnímu rozvoji ani k výrobním zdrojům. Diakonie podporuje soběstačnost zambijských žen.

  Dobrá aukce 2016

  4. 11. 2016 – Ve středu večer 2. listopadu dospěly k vrcholu téměř roční přípravy další benefiční aukce uměleckých děl.

  Příští povodeň je nezaskočí

  21. 10. 2016 – Na konci léta se u jednoho stolu v Praze setkali zástupci 3 obcí s kolegyněmi ze sekce humanitární pomoci v ČR a hodnotili víc než rok společné práce. Dolní Beřkovice, Soběslav a Terezín se totiž připojily k programu Diakonie Odolná obec.

  Neklidná Etiopie

  18. 10. 2016 – Na začátku srpna přiletěla naše kolegyně Kateřina Novotná do Etiopie a chtěla navštívit ženy a mladé lidi v Bahir Daru. Už 8 let tady totiž Diakonie podporuje jejich zaměstnanost. Kvůli protestům a demonstracím ale Katka do cíle nedorazila.

  Česká pomoc zoufalé Sýrii

  12. 10. 2016 – Už 5 let trvá válka v Sýrii. Za tu dobu přesídlilo uvnitř Sýrie 6,6 milionu lidí a z dalšího 4,8 milionu lidí se stali uprchlíci v sousedních zemích. Diakonie připravuje na podzim balíčky s hygienickými potřebami pro 9 500 lidí v Sýrii.

  Rolničky vám mohou zachránit život

  5. 10. 2016 – Představte si svět, kde každý ví, co má dělat, když přijde katastrofa: všichni umíme zachránit lidský život při dopravní nehodě, před povodní rychle zabalíme evakuační zavazadlo nebo zajistíme dům před běsnící vichřicí.

  DOBRÁ AUKCE

  13. 9. 2016 – 150 uměleckých děl zdobí dočasně prostory našeho střediska. Ovšem 2. listopadu 2016 je všechna můžete vidět na jednom místě, na Novoměstské radnici, a kterékoli z nich může být vaše. V 18.30 začíná benefiční akce uměleckých děl.

  13. září je Mezinárodní den závětí

  13. 9. 2016 – Svou závětí můžeme darovat budoucnost i tehdy, když náš život skončí. Odkázat svůj majetek nebo jeho část neziskovým organizacím je možnost, jak podpořit dobrou věc.

  Co má společného svatba v Praze se ženami v Iráku?

  22. 8. 2016 – Svatba Zuzany a Matěje Belkových na konci června byla krásná. A výjimečná také tím, že se Zuzka a Matěj pozvali svatební hosty nejen na úžasnou svatební párty, ale také k tomu, aby přispěli penězi na dobrou věc.

  19. srpen – Světový humanitární den

  19. 8. 2016 – Humanitární situace ve světě se neustále zhoršuje, to dokazuje mimo jiné i množství nuceně vysídlených lidí. Podle údajů OSN v roce 2015 bylo na útěku celkem 65,3 milionu lidí, což je o 5,8 milionu více, než v roce předešlém, a nejvíce od druhé světové války.

  Etiopie je můj druhý domov

  12. 8. 2016 – Tento rozhovor vznikl v červenci 2014. Naše středisko tehdy navštívil Dieter Lorenz, zástupce naší partnerské organizace v Bad Salzuflen. Společně totiž pracujeme v Etiopii. Na začátku srpna 2016 jsou v Etiopii v ulicích tisíce lidí a rozhovor získal najednou novou naléhavost.

  Aziza chce zase žít

  8. 8. 2016 – Aziza je jedna z tisíců iráckých žen, které musely uprchnout z domova a po zoufalé cestě do alespoň nějakého bezpečí našly nový „domov“ v jednom z uprchlických táborů na severu Iráku. Teprve tam ji opustila vůle k životu. Naštěstí našla pomoc.

  Women-friendly spaces – místa, kde se potkávají osudy

  8. 8. 2016 – Už 9 „Women-friendly spaces“, česky třeba „Místa bezpečná pro ženy“, založila v uprchlických táborech v severním Iráku Lutheran World Federation (LWF). Obyčejné obytné buňky, které se za pár měsíců existence staly útočištěm pro ženy ztrápené válkou i životem v přeplněných táborech. Ženy tu najdou psychologickou podporu, kurzy i prostor pro sdílení.

  Farmáři z Moldavska na české agrofarmě

  29. 7. 2016 – Moldavští farmáři žijí na hranici chudoby. Podmínky k chovu skotu, produkci mléka a pěstování zeleniny jsou dobré, ale farmáři často nedokážou splnit požadavky na kvalitu a kvantitu svých produktů a pak je neprodají. Snažíme se zlepšit situaci a posílit ekonomickou samostatnost moldavských farmářů. Je to důležité, vždyť 30 % obyvatel Moldavska pracuje v zemědělství.

  Sociální pracovníci z Moldavska v Česku

  29. 6. 2016 – Co má společného 6 mladých lidí z moldavského Kišiněva a sociální pracovnice z brněnské Pavlače? Obojí pomáhají dětem a mladým lidem „dostat se ze šikmé plochy“. Jak se to dělá v Česku, to přijeli z Moldavska zjistit pracovníci nízkoprahového centra „House of Change“.

  Postní sbírka 2016 – děkujeme!

  22. 6. 2016 – Výnos letošní postní sbírky věnujeme lidem v uprchlických táborech na severu Iráku. Děkujeme vám, kdo jste do sbírky přispěli.

  Světový den uprchlíků

  20. 6. 2016 – Světový den uprchlíků vyhlásilo Valné shromáždění OSN v roce 2001. 20. června 1974 totiž vstoupila v platnost Úmluva o afrických uprchlících Organizace africké jednoty (OAU). Dnes je na světě přes 65 milionů lidí, kteří opustili svůj domov.

   

  První Odolné obce

  17. 5. 2016 – Program Odolná obec připravuje česká města a vesnice na povodně, které pravděpodobně zase přijdou.

  Dva měsíce v Kambodži

  4. 5. 2016 – Martina Svobodová studuje 2. ročník oboru Sociální a humanitární práce na CARITAS – Vyšší odborné škole sociální v Olomouci. Díky dobré spolupráci CARITAS s Diakonií odjela Martina v půli února 2016 na dvouměsíční stáž do Kambodži.

  Statečné ženy z Bahir Daru

  20. 4. 2016 – Už 8 let podporujeme ve městě Bahir Dar na severu Etiopie ženy samoživitelky, aby rozvinuly vlastní malou živnost. Ženy dostanou přibližně 6 000 birrů do začátku podnikání a školení v podnikatelských dovednostech.

   

  Zajišťujete obživu v oblasti Chuko

  10. 3. 2016 – Rytmus života obyvatel oblasti Chuko na jihu Etiopie určuje práce v zemědělství a počasí. Úroda závisí na proměnlivých a těžko předvídatelných srážkách. Ve spolupráci Diakonie a etiopských farmářů se daří zkvalitňovat životní podmínky.

  Změnit svůj život v Zambii

  18. 2. 2016 – Chceme pomoci ženám v Zambii změnit jejich postavení v tradiční zambijské společnosti. Kurzy podnikatelských dovedností jim ukazují cestu k finanční nezávislosti. Předpokladem účasti na kurzech je ovšem alespoň základní gramotnost.

  Vydržet a pak se vrátit domů

  29. 1. 2016 – Eliáš vypráví, jak viděl život uprchlíků v táboře Dawdia. A čtěte, jak Ahmed bránil svůj domov se zbraní v ruce, ale přesile se neubránil. Z Ahmeda se stal uprchlík.

   

  Humanitární pomoc na Ukrajině v roce 2015

  18.  1. 2016 – Přes dva miliony lidí utekly kvůli válce na východě Ukrajiny ze svých rozbitých domovů. Z toho asi osm set tisíc lidí odešlo do sousedních zemí, ostatní do jiných částí Ukrajiny. Přesídleným lidem chybí základní věci, které běžně potřebujeme k životu.

  Moldavští farmáři potřetí na českých farmách

  14. 12. 2015 – V červenci 2015 přijeli na první letošní stáž do Čech čtyři moldavští zemědělci. Na druhou stáž v září přicestovalo z Moldavska celkem 10 žen a mužů a 12 dní svého studijního pobytu strávili na 4 farmách.

  Konec roku 2015 v Nepálu

  9. 12. 2015 – Nepál se otřásl zemětřesením 25. dubna 2015. Zahynulo okolo 8 000 lidí, více než 16 000 lidí bylo zraněno. Zřítily se domy, úroda byla zničena. V květnu přišly další otřesy. 7 měsíců po zemětřesení žije 60 000 lidí stále ještě v provizorních přístřešcích a tisíce lidí bydlí v jen částečně opravených domech.

  Neziskovka roku a aukce

  20. 11. 2015 – Na úterní večer 3. listopadu se sešly dvě důležité události, na které jsme se intenzivně připravovali dlouhé měsíce. Vyhlášení vítězů Neziskovky roku 2015 a benefiční aukce.

  Deštníky, žabky a bahno v myanmarských táborech

  22. 9. 2015 – V druhé polovině června 2015, v období dešťů, navštívili kolegové Petra Nedbálková a Jan Dus 7 táborů vnitřních přesídlenců na západě Myanmaru/Barmy. V 60 táborech ve státě Rakhine žije stále kolem 140 000 uprchlíků, hlavně příslušníků muslimské menšiny. Jak to vypadá v táborech?

  Za projekty je radost konkrétních lidí

  28. 1. 2015 – Panu Cozmacu Romanovi je sedmdesát devět let. Žije na severu Moldavska, ve vesnici Bocani v okrese Falesti. Od roku 2013 využívá služeb sociální a zdravotní domácí péče, kterou v tomto kraji poskytuje organizace CASMED.

  Projekt domácí péče v Moldavsku

  16. 12. 2014 V regionu severozápadního Moldavska podporujeme kvalitní služby domácí zdravotní a sociální péče ve venkovských oblastech.

  Školení přináší zemědělcům užitek

  20. 5. 2015 – Zemědělci v Kambodži pokračují v nových technikách a postupech. V březnu nám napsali, jak se jim daří uplatňovat, co se naučili od českých odborníků. Tady jsou příběhy tří úspěšných farmářů.

  Oheň a voda v táborech na západě Myanmaru, III

  15. 11. 2014 – Osobní postřehy i pohled do historie, současná situace v zemi a práce humanitárních organizací. Kolegyně Ilona Gajdíková navštívila v srpnu 2014 uprchlické tábory na západě Myanmaru… 3. část.

  Oheň a voda v táborech na západě Myanmaru, II

  14. 11. 2014 – Osobní postřehy i pohled do historie, současná situace v zemi a práce humanitárních organizací. Kolegyně Ilona Gajdíková navštívila v srpnu 2014 uprchlické tábory na západě Myanmaru… 2. část.

  Oheň a voda v táborech na západě Myanmaru, I

  13. 11. 2014 – Osobní postřehy i pohled do historie, současná situace v zemi a práce humanitárních organizací. Kolegyně Ilona Gajdíková navštívila v srpnu 2014 uprchlické tábory na západě Myanmaru a přivezla své poznámky z cesty i fakta a čísla. Proč je důležitá požární prevence a co je to longhaus?

  Peace Oasis, Wejdan a Světový humanitární den

  19. 8. 2014 – Naše kolegyně Ilona Gajdíková pořídila na monitorovací cestě v Jordánsku rozhovor s Wejdan Jarrah, manažerkou psychosociální podpory naší partnerské organizace Lutheran World Federation (LWF) v táboře pro syrské uprchlíky Zátarí. Wejdan je úžasně pozitivní a usměvavý člověk plný energie.