19. 8. 2016 – Humanitární situace ve světě se neustále zhoršuje, což dokazuje mimo jiné i množství nuceně vysídlených lidí. Podle údajů OSN v roce 2015 bylo na útěku celkem 65,3 milionu lidí, což je o 5,8 milionu více, než v roce předešlém, a nejvíce od druhé světové války.

 

Humanitární pomoc při stálém ohrožení

V roce 2015 bylo zraněno, uneseno nebo zabito 287 humanitárních pracovníků.

Z Etiopie se minulý pátek předčasně vrátila naše kolegyně Kateřina Novotná, protože kvůli demonstracím nemohla jet do Bahir Daru, kde pracujeme. Podle jejího svědectví napadli demonstrující také kanceláře některých neziskových organizací.

V pondělí 15. 8. byla při bombardování v severním Jemenu zasažena nemocnice provozovaná Lékaři bez hranic a zemřelo 11 lidí včetně pracovníka organizace.

Humanitární pracovníci jsou tak každý den ohroženi při své práci, která má zachraňovat životy druhých lidí.

 

8 českých organizací upozorňuje na nebezpečí

Organizace sdružené ve FoRS – Českém fóru pro rozvojovou spolupráci proto společně s Českým červeným křížem považují za důležité na tento fakt upozornit a zároveň připomenout množství humanitárních krizí ve světě. 8 českých organizací vydalo společnou tiskovou zprávu ke Světovému humanitárnímu dni.

Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek pro tiskovou zprávu uvedl: „Česká vláda si uvědomuje zhoršující se humanitární situaci ve světě, a proto letos schválila navýšení peněz v rozpočtu na humanitární pomoc ze 73 milionů korun na 130 milionů pro příští rok. Domnívám se, že je potřeba ještě větší navýšení finančních prostředků, které by sloužily především jako prevence stávající migrační vlny, a budu o něj ve vládě usilovat.“

 
Čtěte, do kterých zemí míří naše humanitární pomoc.

Světový humanitární den 2016

Světový humanitární den 2016