12. 10. 2016 – Už 5 let trvá válka v Sýrii. Za tu dobu přesídlilo uvnitř Sýrie 6,6 milionu lidí a z dalšího 4,8 milionu lidí se stali uprchlíci v sousedních zemích. Ochranu a humanitární pomoc potřebuje v Sýrii 13,5 milionu lidí, mezi nimi asi 6 milionů dětí.
Diakonie připravuje na podzim balíčky s hygienickými potřebami pro 9,5 tisíce lidí.

 

Víc než polovina obyvatel Sýrie tedy musela v posledních 5 letech odejít z domova (pro srovnání – v Evropě hledalo během roku 2015 azyl 293 606 Syřanů). Tito lidé přicházejí do jiných vesnic a měst v Sýrii, kde místní obyvatelé zatím mohli zůstat. Tzv. „vnitřní uprchlíci“, tedy lidé přesídlení ve vlastní zemi, zde bydlí v provizorních přístřešcích, nedostavěných domech nebo ve sdílených bytech s enormně vysokými nájmy.

Stoupá napětí mezi domácími a příchozími, protože není dostatek příbytků, jídla, pitné vody. Základní potraviny chybějí téměř 9 milionům lidí. 70 % Syřanů nemá pitnou vodu.
 

Nemysleli si, že budou někdy potřebovat cizí pomoc

„Lidé, chodící po ulicích Tartúsu i na venkově v Hama a v oblasti Homsu, jsou vyčerpaní. Místní komunity jsou pod nátlakem přívalu dalších a dalších přesídlených rodin, které žádají o pomoc, včetně takových rodin, o kterých si výbory nikdy nemyslely, že ji budou potřebovat… Bohatí chudnou a zranitelní se stávají ještě zranitelnějšími,“ takovou zprávu jsme dostali ze Sýrie.
 

Přichází zima

V guvernorátech Homs a Tartús žije přes 780 000 uprchlíků a číslo se stále zvyšuje. Klesají ale možnosti ubytování, práce, obživy. Nejen nejchudším rodinám chybí peníze na jídlo a základní hygienické prostředky. Děti nemohou chodit do školy. Rodiny žijí v zoufalých podmínkách bez světla, vody, elektřiny a potřebné zdravotní péče. Blíží se zima, budou potřeba teplé přikrývky.
 

Spolupracujeme s místními

Naše středisko spolupracuje v Sýrii s organizací, která v Sýrii dlouhodobě působí a dobře zná místní podmínky. Podle jasně stanovených kritérií dokáže vybrat rodiny, které nejvíc potřebují pomoc. Proto můžeme zajistit ještě během listopadu a prosince celkem 3 800 hygienických balíčků pro 1 900 rodin, tedy pro asi 9 500 lidí ve třech oblastech.

Rodiny dostanou balíčky dvakrát. V každém balíčku najdou mýdla, šampony, čisticí prostředky pro domácnost, dámské hygienické potřeby, utěrky a papírové kapesníky.
 

Proč zrovna hygienické potřeby?

Aby se člověk mohl cítit důstojněji v tak těžkých podmínkách, musí mít možnost se umýt, vyprat si prádlo, bydlet v čistém příbytku. Syrští muži, ženy a děti žijí v situaci, jakou si pro sebe nechceme snad ani představit.

Díky finanční podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR a spolupráci se syrskými partnery můžeme alespoň někde a na čas jejich život udělat snesitelnějším.
 

Pomáháme lidem na útěku také v Iráku, Myanmaru a Jordánsku.

 


 

Aleppo

Aleppo

 

co všechno se vejde do jednoho hygienického balíčku od Diakonie

co všechno se vejde do jednoho hygienického balíčku od Diakonie

 

uskladnění jednotlivých položek hygienického balíčku

uskladnění jednotlivých položek hygienického balíčku