13. 12. 2016 – Domácí péče, jak ji poskytují lidé ve Valašském Meziříčí, patřila k nejsilnějším zážitkům listopadové 5denní návštěvy 4 stážistů z Moldavska. Livia, Veronika, Elena a Vladimir přijeli, aby se v českých zařízeních inspirovali pro vlastní práci se seniory na severu Moldavska.

 

Péče o seniory v České republice

Systém sociálních služeb a domácí péče v ČR představila v Praze kolegyně Květa Mašínová. Následovalo setkání na půdě FoRS, Českého fóra pro rozvojovou spolupráci, na kterém se hovořilo nejvíc o fungování síťových organizací, lobbování a advokacii neziskových organizací.
 

Diakonie má ve Valmezu pevné místo

V pondělí večer dojeli hosté do Valašského Meziříčí.

Domácí péče je jedna ze služeb, které nabízí zdejší Diakonie. Stážisté rádi využili v úterý jedinečné možnosti a s vedoucím pečovatelské služby Zdeňkem Prným navštívili několik seniorů přímo v jejich domácnostech. Byli svědky toho, s jakou láskou a péčí se asistentka věnuje lidem, kteří na ni ve svém domově netrpělivě čekají.

Odpoledne se stážisté setkali s pracovníky denního stacionáře Diakonie pro seniory a lidi se zdravotním postižením. Za doprovodu ředitelky Diakonie ve Valašském Meziříčí Zdislavy Odstrčilové se v rozhovoru s místostarostou Josefem Vrátníkem dozvěděli, jak se dá spolupracovat s místní samosprávou.
 

Sociální podnikání a paliativní péče doma i v hospicu

Sociální podnikání je skvělé, protože vytváří pracovní příležitosti pro lidi, kteří jsou znevýhodněni zdravotně nebo společensky. Pomáhá jim zapojit se do komunity města. Prodejna Diakonie Secondhelp nabízí nejen krásné oblečení z druhé ruky, ale hlavně zaměstnání na zkrácený úvazek.

Ale nejen Secondhelp ve Valmezu funguje. Další výborný nápad je Palomino, které zajišťuje různé domácí či řemeslné práce těm, kdo si je nemohou udělat sami.

Jak vypadá paliativní péče v domácnostech, to se moldavští hosté dozvěděli v sídle Diakonie Valašské Meziříčí, další způsob paliativní péče pak viděli v hospicu Citadela.
 

Moldavsko U vystřelenýho oka

Středa večer už zase v Praze: v kavárně ROH nad známou žižkovskou hospodou se sešlo asi 25 lidí a povídali si o situaci v současném Moldavsku. Téma sem přivedlo i několik Moldavanů, kteří dlouhodobě žijí v České republice. Hostům se z příjemné kavárny nechtělo pryč a pokračovali v rozhovoru ještě víc než hodinu po skončení besedy.
 

Péče o seniory v Praze

Organizace Život 90 už 26 let umožňuje žít důstojný život seniorům tam, kde jsou nejraději – u nich doma. Moldavští hosté ocenili výhody techniky. Senioři se dovolají pomoci na nonstop dispečinku, ale mohou si také s někým promluvit po telefonu, když se cítí sami. Zázemí, které Život 90 seniorům nabízí, si právem zasloužilo obdiv.

Čtvrteční odpoledne patřilo Domovu Sue Ryder. Jeho ředitel Matěj Lejsal poutavě a s osobním zaujetím představil způsob, jak domov získává prostředky na svůj provoz. „Když jsme sami přesvědčeni o tom, že opravdu vytváříme možnost důstojného života, najdeme i dárce.“ Hostům se líbil také dobročinný obchod s darovanými věcmi.
 

Trocha únavy a hodně inspirace

Stážisté se loučili unavení čtyřmi dny naplněnými událostmi a zážitky, ale také vděční za to, že načerpali další inspiraci. Na dobré péči o seniory v Moldavsku jim totiž záleží.

 
Projekt „Podpora rozvoje domácí péče CASMED II“ je podpořen grantem České rozvojové agentury a organizacemi HEKS a SRC.

 
Čtěte také o tom, jak se žije starým lidem v Moldavsku.

 

 

péče o seniory u nich doma, Diakonie Valašské Meziříčí

péče o seniory u nich doma, Diakonie Valašské Meziříčí


 
hospic Citadela, Valašské Meziříčí

hospic Citadela, Valašské Meziříčí


 
Domov Sue Ryder, ředitel Matěj Lejsal

Domov Sue Ryder, ředitel Matěj Lejsal


 
Domov Sue Ryder, obchůdek

Domov Sue Ryder, obchůdek


 
Domov Sue Ryder, moldavští hosté

Domov Sue Ryder, moldavští hosté


 
naše kolegyně Nikol Krejčová a tlumočnice Irina Demidova

naše kolegyně Nikol Krejčová a tlumočnice Irina Demidova