14. 2. 2018 – V jordánském uprchlickém táboře Zátarí plyne čas pomalu. Lidé, které z domovů vyhnala válka v Sýrii, tu tráví mnohdy už šestý rok. Diakonie jim pomáhá od roku 2012. Pořádali jsme rekvalifikační kurzy šití, holičství a IT, podporujeme mladé ženy, které zažily násilí, a volnočasové aktivity pro děti. Pracujeme s dětmi a jejich rodiči a nabízíme jim aktivity, které pomáhají vyrovnat se se zážitky z války i životem v táboře. Letošní postní sbírka je věnovaná na pomoc Zátarí.

V Zátarí žije víc lidí než ve Zlíně. Víc než polovina z nich jsou děti a mladiství, ale jen každé druhé dítě může chodit do školy. Nejmladší děti se narodily už do syrské války a zatím vůbec nepoznaly, co to je žít v míru. Trpí nudou, nedostatkem podnětů a strachem. Diakonie pro děti v Zátarí zajišťuje psychologickou pomoc, hry a skupinové aktivity, které jim pomáhají zmírnit trápení a rozvíjet se i v omezujících podmínkách tábora. Pořádá také setkání mladých lidí, kde se řeší témata, jako poznání a zvládání emocí, vztah k vrstevníkům, vztahy s dospělými, konflikt a mír nebo budoucnost. Do pomoci se zapojují i obyvatelé tábora jako dobrovolníci. Vše se odehrává v komunitním centru Peace Oasis.

Náš sen

Z výtěžku postní sbírky, která běží od 14.2. až do Velikonoc, chceme rozšířit komunitní centrum Peace Oasis, kde se lidé scházejí, o knihovnu a kavárnu a získat tak další prostory. Díky tomu budeme moci pomáhat více lidem. Pomozte nám vybudovat oázu míru uprostřed uprchlického tábora. Přidejte se na postnisbirka.diakonie.cz

O postní sbírce

Postní sbírku pořádáme už jedenáctým rokem a zapojilo se do ní více než 100 sborů ČCE. V minulosti jste podpořili ženy v Etiopii nebo uprchlíky v Iráku a Barmě. Letos jsme se rozhodli věnovat ji dětem v jordánském uprchlickém táboře Zátarí.

Pro více informací kontaktujte Zdeňku Sobotovou, která má na starosti péči o dárce Diakonie: sobotova@diakonie.cz, tel. 730182571