20. 6. 2017 – Dvacátého června se již sedmnáctým rokem slaví Světový den uprchlíků. Otázka uprchlíků a migrantů v českých médiích i hospodách budí emoce. i když skutečné drama se děje daleko od nás. V České republice letos žádalo o azyl 590 lidí. Diakonie pomáhá v zemích, které jich hostí statisíce.

Válka v Sýrii trvá sedmým rokem. 5 milionů Syřanů před boji uteklo, ještě více lidí hledá bezpečí mimo své domovy, ale stále na území státu. 94 % syrských uprchlíků zůstává na Blízkém východě – v Turecku, Libanonu, Jordánsku, Iráku nebo Egyptě. Jen 6 ze 100 Syřanů se vydává na cestu do Evropy. Česká republika za posledních deset let udělila podle Ministerstva vnitra azyl 51 Syřanům.

To, co jsme si zvykli nazývat migrační krizí, tedy ohrožuje zejména sousední státy Sýrie. Česká Diakonie usiluje o to, aby i život lidí v uprchlických táborech získal smysl. Jen pokud zajistíme dětem vzdělání a dospělým obživu, zůstane někdo, kdo bude po válce zemi znovu budovat. Uprchlické tábory ale nejsou jen na Blízkém východě. Diakonie pomáhá i v Myanmaru, kde víc než 600 000 lidí žije mimo své domovy kvůli etnickému násilí a přírodním katastrofám.

Jordánsko: uprchlický tábor velký jako Zlín

V jordánském uprchlickém táboře Zátarí žije 80 000 lidí, víc než polovina z nich jsou děti. Diakonie jim pomáhá od roku 2012 díky podpoře Ministerstva zahraničí a mnoha českých dárců. Pracujeme s dětmi a jejich rodiči a nabízíme jim aktivity, které pomáhají vyrovnat se se zážitky z války i životem v táboře. Pořádali jsme rekvalifikační kurzy šití, holičství a IT, podporovali podpůrné skupiny mladých žen, které zažily násilí, a volnočasové aktivity pro děti.

Koláž Jordánsko

Číst víc o Jordánsku

Libanon: potraviny a kojenecká výživa

V Libanonu žije skoro 6 milionů lidí, 1,5 milionu z toho jsou uprchlíci, kteří museli opustit Sýrii kvůli válce. Žijí ve slumech nebo v libanonských rodinách, pro které je taková pomoc velká zátěž. Rodiny, které u sebe hostí uprchlíky, a syrští uprchlíci ve slumu Hay El Gharbeh od nás obdrží potravinové poukázky, mléko a plenky. Budeme také pomáhat nově příchozím rodinám s usazováním a přípravami na zimu.
lidé v Libanonu

Číst víc o Libanonu

Myanmar: kdo jsou vnitřní uprchlíci?

I v jihovýchodní Asii jsou uprchlíci. V Myanmaru (dříve Barmě) pomáháme lidem, kteří kvůli etnickým nepokojům nebo přírodním katastrofám přišli o svoje domovy. Ocitli se v táborech postavených na zelené louce, bez možnosti obživy, vzdělání pro děti a zdravotní péče. Často žijí na půdě, která jim nepatří a nesmějí na ní nic sázet. Diakonie pracuje v táborech od roku 2014. Připravuje školení protipožární ochrany, zajišťuje humanitární balíčky pro rodiny, školní pomůcky pro děti, obživu pro dospělé a opravuje rozbité školy.

Koláž Barma

Číst víc o Myanmaru


Jak vypadá tábor Zátarí z letadla?

Pomoc Diakonie v Jordánsku v obrazech

Jordánsko

Život syrských uprchlíků v Libanonu: Příběh Fadii

Pomoc Diakonie v Myanmaru